TMA 2018 Turnuva Günleri & Önemli Notlar

Tuna Masters Alaçatı Turnuvasına az bir süre kaldı. Bugün itibarıyla kesin yarışma günlerinin 06 Ekim Cumartesi ve 07 Ekim Pazar olacağını açıklıyoruz. Yine turnuva öncesinde tüm kuralları iyice okumanızı ve “skipper’s meeting”e muhakkak katılmanızı rica ederiz.

Sürekli sorulan bazı konuları aydınlatmak ve kurallarımız içerisinde bulunan bazı kısımlara dikkat çekmek istedik. Lütfen aşağıdaki ana başlıklara önem veriniz.

 • Yarışma azami misina çekeri 80 lb dir. Tuna Masters Alaçatı içerisinde Master Class uygulaması bu yıl da vardır. Master Class uygulaması detayları için Kurallara bakınız.
 • Nizami zıpkın kullanımı serbesttir, zıpkın kullanımı için kuralları dikkatlice okuyunuz.
 • TMA da lines out 15:30 olup, son tartı saati 17:00 dir. Turnuva saatleri içinde vurmuş balık ile mücadele uzadığında, 45 dakikalık ek süre standart olarak yarışmacıya tanınır. Ikinci bir 30 dk ek süre hakem kurulunun yetkisinde olup, ilk 45 dakikalık bitmeden deklare edilmek şartıyla, yarışmacıya tanınabilir.  Son tartı saati de bu uzatmalara paralel olarak uzatılır, ama gerek avlanma gerekse tartı için toplam ek süre hiçbir sekilde 1 saat 15 dakikayı geçemez.
 • 05 Ekim Cuma av sahası yarışmacılara kapalıdır. Kontrol sırasında avlandığına rastlanan tekneler, puan veya zaman cezasına tabi tutulur. (Geç çıkış).
 • Daha önceden avlanmış canlı yem ile avlanılamaz. Canlı yem avı turnuvanın başlangıç saati itibariyle turnuva alanı içerisinde yapılabilir, ilk gün yakalanan yemler, canlı tutularak 2. Yarışma günü kullanılabilir.
 • Yem dahil tüm balık avları turnuva sahasında yapılmalıdır. Yem avlamak adı altında turnuva sahası terk edilemez. Herhangi bir sebepten dolayı hakemlerden özel izin almamış teknelerin, seyir amacı da olsa, turnuva sahasını terk etmeleri ve uyarıları dikkate almamaları durumu cezaya tabidir.
 • Bluefin türü için, turnuva sırasında, tekne başına olan balık kapasitesi üzerindeki yarışmacı sayısı ile sınırlıdır ve bu sayı 4’ü aşamaz.
 • Kılıç Balığı avı 1 Ekim itibariyle kapalı olduğundan “geri salınması” zorunlu olup puantaja tabi değildir.
 • Balik adedi, yarışmacı sayısına endeksli olduğu için her balık farklı bir yarışmacı tarafından yakalanmak zorundadır. Yani, asıl itibariyle her yarışmacının 1 balık yakalama hakkı vardır, tekne başına 4’ü aşmamak kaydıyla.
 • Release kilo ve puanlaması hesaplamasında, suda boyu ölçülen balığın, çevre ölçümü suda neredeyse imkânsız olduğu için, Turnuvada yakalanan ve karaya getirilen balıkların çevre ölçüsünün ortalaması çarpan olarak kullanılacaktır. Release edilen balığın hesaplaması bu şekilde yapılacaktır.
 • Tartı veya kural ihlal itirazı, günlük olarak tartı bitim saatini takiben en geç 30 dk içinde, yazılı olarak yapılmalıdır.
 • Yarışmacı teknelerin üzerinde marka, tanıtım uygulamaları olamaz. Var olan tekneler sökmek veya üstünü turnuva boyunca açılmayacak şekilde kapatmak zorundadırlar. Uygulamayı yapmayan tekneler yarıştan men edilecektir.

Hepimiz için keyifli ve bol balıklı bir turnuva geçmesi dileğiyle, sizleri Alaçatı’da ağırlamak üzere bekliyoruz.

Rastgele…

© 2024 TUNA MASTERS ALAÇATI